Hobby
Tutaj jesteś

Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej?

11 kwietnia, 2024 Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej?

Po zakończeniu regulaminowego czasu gry w piłce ręcznej, jeśli wynik jest remisowy, dochodzi do sytuacji, w której konieczne jest rozegranie dogrywki. Dogrywka w piłce ręcznej ma na celu wyłonienie zwycięzcy, który będzie mógł awansować dalej w danym turnieju. O ile czas gry w regulaminowym czasie wynosi 60 minut, to ile trwa dogrywka?

Czas trwania dogrywki

Dogrywka w piłce ręcznej trwa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, po 2 x 5 minut. Oznacza to, że po zakończeniu regulaminowego czasu gry, zawodnicy i drużyny mają jeszcze dodatkowe 10 minut na wyłonienie zwycięzcy. W przeciwieństwie do niektórych innych dyscyplin sportowych, dogrywka w piłce ręcznej ma ustaloną stałą długość.

Regulacje dotyczące dogrywki

Podczas dogrywki w piłce ręcznej obowiązują te same przepisy, co w trakcie regulaminowego czasu gry. Zawodnicy mogą korzystać z tych samych możliwości podczas rozgrywania dogrywki, co wprowadza pewną równość szans dla obu drużyn. W przypadku, gdy wynik nadal pozostaje remisowy po dogrywce, decydować może rzutem karnym.

Możliwość przedłużenia dogrywki

W niektórych przypadkach, takich jak rozgrywane na bardzo wysokim szczeblu turnieje czy finały, istnieje możliwość przedłużenia dogrywki. Oznacza to, że w przypadku, gdy po pierwszych 2 x 5 minutach wynik pozostaje remisowy, można rozegrać kolejne dodatkowe minuty. Przedłużenie dogrywki ma na celu wyłonienie wyraźnego zwycięzcy bez konieczności decydowania o wyniku poprzez rzuty karne.

Kontrowersje wokół dogrywki

Wśród zawodników, trenerów i kibiców istnieją pewne kontrowersje wokół dogrywki w piłce ręcznej. Niektórzy uważają, że 10 minut dogrywki to zbyt krótki czas, aby faktycznie wyłonić lepszą drużynę. Inni z kolei uważają, że dogrywka powinna być przyjętą formą rozstrzygania remisów i nie ma potrzeby wprowadzania zmian w tym zakresie.