Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

UTM – czym jest Unified Threat Management?

12 listopada, 2024 czym jest Unified Threat Management


Cyberataki, wycieki danych czy phishing to problemy, z którymi mierzy się każdy z nas. Szczególnie ważną rolą właścicieli firm jest zadbanie o cyberbezpieczeństwo. W tym celu pomocne może być wykorzystanie UTM. Przekonaj się, czym jest Unified Threat Management i jak wpływa na bezpieczeństwo danych w firmie.

Co to jest UTM?

UTM, czyli Unified Threat Management, to urządzenia lub oprogramowania, które służą do ochrony sieci przed cyberatakami. Możliwe jest wykorzystanie takiej ochrony na całej sieci komputerowej w firmie w celu ochrony przed wieloma zagrożeniami np. phishingiem, atakami typu DDoS czy wirusami. 

Wykorzystując w firmie UTM możesz monitorować, analizować i chronić ruch sieciowy. Do wyboru masz dwa rodzaje UTM – w formie oprogramowania lub fizycznego urządzenia. Która opcja jest lepszym wyborem? Zazwyczaj sprzętowe UTM jest częściej wybierane w dużych firmach  ze względu na koszty i wydajność. W małych i średnich przedsiębiorstwach dobrą opcją będą programowe UTM, ponieważ są znacznie bardziej elastyczne.

Więcej informacji na temat tego, jakie UTM warto wybrać, znajdziesz np. na stronie https://nicesoft.pl/new-utm/. Dzięki temu dopasujesz oprogramowanie do potrzeb swojej firmy i zwiększysz bezpieczeństwo danych. To bardzo ważne, gdyż wpływa nie tylko na funkcjonowanie firmy, ale też na jej wiarygodność i poziom zaufania klientów lub kontrahentów.

Jakie zalety ma UTM?

Jeszcze zastanawiasz się, czy w Twojej firmie opłaca się zainwestować w UTM? W takim razie poznaj kolejne zalety UTM. 

  • Szereg funkcji do ochrony danych – dobre oprogramowanie lub urządzenie Unified Threat Management umożliwia ochronę przed wyciekiem danych i cyberatakami na wiele sposobów. W tym celu dostępne są zazwyczaj takie funkcje jak – firewall, programy antywirusowe, VPN, filtrowanie treści, filtracja niechcianych e-maili, priorytetyzowanie ruchu sieciowego, a także monitorowanie sieci w czasie rzeczywistym, aby blokować podejrzaną aktywność i zagrożenia. Ważne jest również to, aby oprogramowanie generowało raporty na temat stanu bezpieczeństwa i aktywności w sieci.

  • Możliwość wykorzystania w wielu branżach – warto podkreślić także zaletę UTM związaną z tym, że tego typu zabezpieczenia przed cyberatakami mogą świetnie sprawdzać się niemal w każdej branży. Powszechnie korzystają z nich korporacje, ale też małe i średnie firmy. Poza tym coraz częściej są wybierane przez instytucje edukacyjne, finansowe, sektor zdrowia czy nawet instytucje rządowe. 

  • Intuicyjne zarządzanie – krótki instruktaż dla pracowników będzie absolutnie wystarczający, aby osoby z odpowiednimi uprawnieniami poznały wszystkie najważniejsze funkcjonalności UTM i nauczyły się, jak zarządzać jego interfejsem.

To tylko 3 najważniejsze zalety UTM. Jednak warto pamiętać, że pozwala też na skuteczne spełnienie wymagań prawnych oraz optymalizację kosztów. Do tego częste aktualizacje sprawiają, że oprogramowanie może ciągle zwiększać swoją skuteczność i odpowiadać na coraz to nowsze zagrożenia w sieci.

Artykuł sponsorowany

Redakcja zdolnyuczen.pl

Jesteśmy zespołem entuzjastów, którzy dzielą się inspiracjami i poradami z zakresu hobby, rozrywki, kultury, nauki i pracy. Odkrywaj, ucz się i rozwijaj razem z nami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym jest Unified Threat Management

Do kogo należy Malta?

12 listopada, 2024

czym jest Unified Threat Management

Jaki kształt ma Ziemia?

12 listopada, 2024

czym jest Unified Threat Management

Jesteś zainteresowany reklamą?